Jak používat myšlenkové mapy

Michal Henych Zpět do kategorie Řízení informací

08.08.2011 0 komentářů

Líbí se vám myšlenkové mapy jako nástroj, ale nevíte jak byste ho mohli využít? Připravili jsme pro vás praktickou ukázku jednoho způsobu použití. třeba vám to pomůže ve vašem rozhodování, zda to konečně zkusíte taky. A navíc premiérově vyhlašujeme soutěž.

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

  • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
  • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
  • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
  • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
  • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
  • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

Před časem jsem psal článek, který popisoval myšlenkové mapy, jako nástroj k zapisování nestrukturovaných informací. Dneska jsem se rozhodl vám ukázat, jak konkrétně postupuji.


Při diskuzích o marketingu se často dostaneme k problému, jak dělat průzkumy u zákazníků (konec konců i o tom jsem psal minule také). Našel jsem tedy knihu, která mi přišla hodně dobře použitelná. Samotná kniha je ale trochu dlouhá - strukturu hlavních myšlenek je tedy potřeba nějak zachytit. Proto jsem si sednul a při čtení vytvořil tuto mapu:

Myšlenková mapa - ručně kreslená
Její smysl vidím ve dvou rovinách:

  • Sám jsem si ujasnil, jaké typy průzkumů lze použít (třeba pozorování jsem nepovažoval za typ průzkumu)
  • Tím, že jsem vlastní rukou vypisoval nejdůležitější postřehy, jsem se je zároveň naučil (tedy alespoň na té úrovni, že je umí zopakovat)

Nicméně asi uznáte, že takto se mapa špatně presentuje někomu jinému. Takže v druhém kole jsem použil MindJet Manager a výsledek je následující:

Myšlenková mapa - PC
Nutno podotknout, že přepis trval snad 10 minut. Neboli bylo to velmi rychlé. Kupodivu jsem ale při povídání si o způsobech průzkumů přímo v rámci studia MBA používal svoji ručně psanou mapu - nějak jsem se v ní lépe vyznal. Ta počítačová prostě nebyla moje :). Podobný způsob zaznamenávání hlavních myšlenek používám při čtení literatury dost často.


Pokud vás problematika myšlenkových map zajímá, tak jsem kromě tipů v minulém článku objevil další web, který je v češtině a pro metodu organizace práce používá myšlenkové mapy jako jeden z hlavních nástrojů.


Dále vyhlašuji soutěž: kdo pošle nějakou opravdu pěknou myšlenkovou mapu, dostane originální pastelky TCBS na kreslení dalších a dalších a dalších map :).
Pastelky


Články weblogu na podobná témata:

 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.