Jak používat myšlenkové mapy

Michal Henych Zpět do kategorie Řízení informací

08.08.2011 0 komentářů

Líbí se vám myšlenkové mapy jako nástroj, ale nevíte jak byste ho mohli využít? Připravili jsme pro vás praktickou ukázku jednoho způsobu použití. třeba vám to pomůže ve vašem rozhodování, zda to konečně zkusíte taky. A navíc premiérově vyhlašujeme soutěž.

Před časem jsem psal článek, který popisoval myšlenkové mapy, jako nástroj k zapisování nestrukturovaných informací. Dneska jsem se rozhodl vám ukázat, jak konkrétně postupuji.


Při diskuzích o marketingu se často dostaneme k problému, jak dělat průzkumy u zákazníků (konec konců i o tom jsem psal minule také). Našel jsem tedy knihu, která mi přišla hodně dobře použitelná. Samotná kniha je ale trochu dlouhá - strukturu hlavních myšlenek je tedy potřeba nějak zachytit. Proto jsem si sednul a při čtení vytvořil tuto mapu:

Myšlenková mapa - ručně kreslená
Její smysl vidím ve dvou rovinách:

  • Sám jsem si ujasnil, jaké typy průzkumů lze použít (třeba pozorování jsem nepovažoval za typ průzkumu)
  • Tím, že jsem vlastní rukou vypisoval nejdůležitější postřehy, jsem se je zároveň naučil (tedy alespoň na té úrovni, že je umí zopakovat)

Nicméně asi uznáte, že takto se mapa špatně presentuje někomu jinému. Takže v druhém kole jsem použil MindJet Manager a výsledek je následující:

Myšlenková mapa - PC
Nutno podotknout, že přepis trval snad 10 minut. Neboli bylo to velmi rychlé. Kupodivu jsem ale při povídání si o způsobech průzkumů přímo v rámci studia MBA používal svoji ručně psanou mapu - nějak jsem se v ní lépe vyznal. Ta počítačová prostě nebyla moje :). Podobný způsob zaznamenávání hlavních myšlenek používám při čtení literatury dost často.


Pokud vás problematika myšlenkových map zajímá, tak jsem kromě tipů v minulém článku objevil další web, který je v češtině a pro metodu organizace práce používá myšlenkové mapy jako jeden z hlavních nástrojů.


Dále vyhlašuji soutěž: kdo pošle nějakou opravdu pěknou myšlenkovou mapu, dostane originální pastelky TCBS na kreslení dalších a dalších a dalších map :).
Pastelky


Články weblogu na podobná témata:

 

Proč má smysl studovat MBA?

Studium na TC Business School mi zásadně změnilo pohled na řízení firmy a na způsob, jak dosáhnout trvalého růstu. Za zmínku stojí, že prakticky tři roky za sebou, dosahujeme navýšení výkonu firmy o 40 %.

Lubomír Dvořák, DVOŘÁK – svahové sekačky s.r.o., Česká hlava 

A co přinese MBA studium Vám?

kontaktujte nás

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.