Jak vytvářet myšlenkové mapy

Michal Henych Zpět do kategorie Řízení informací

28.02.2011 0 komentářů

Myšlenkové mapy pomůžou utřídit si informace, popř. nalézt řešení – tak o tom už jsme psali. Jenže jak tyto mapy vytvářet? Záleží na tom vůbec? Samozřejmě, že záleží, protože ne každá cesta vede k cíli :) A tomuto tématu se trochu podrobněji budeme věnovat dnes.

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

  • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
  • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
  • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
  • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
  • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
  • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

Asi hlavní dilema při vytváření myšlenkových map je zda použít počítač (software), nebo ruku (hardware :) ). Určitě doporučuji ruku. Aspoň na prvotní tvoření. Pak mapu klidně překreslete, ale uvidíte, že často to nebude potřeba. Že k jejímu šíření bude lepší papírovou mapu vyfotit, než ji přepisovat. Obsahuje totiž informace, které se do PC přenášejí špatně, a přesto jsou důležité.

Takže nejlépe papír (čím větší, tím lepší), barevné pastelky či fixy a to vlastně stačí. Nepromýšlejte systém tvoření příliš dopředu. Uvidíte, že jednotlivé barvy si za chvíli „sami" najdou smysl. Budete je přirozeně střídat...možná podle významu, který jednotlivým myšlenkám v tom okamžiku přisuzujete. Možná podle důležitosti, nebo podle společných charakteristik...nevím. Každá mapa bývá originál.

Kromě barev používejte obrázky, šipky, propojky...prostě cokoliv vás napadne, že bude v mapě důležité. Někdy dokonce slova úplně nahradíte obrázky... na interntu nadete spoustu inspirací pro myšlenkové mapy.
Myšlenková mapa - obrázková

Dále to chce dostatek času. Nespěchejte. Klidně mapu vytvořte a pak se k ní vraťte za hodinu, nebo zítra. A pak ji znova doplňte. Zajímavé je, že často jsem měl pocit, že první verzi mapy budu překreslovat. A co si tak vzpomínám, tak jsem to snad nikdy neudělal. Nebylo to potřeba, jen jsem doplňoval.

Nakonec se mi osvědčilo si mapu nechat na očích. Vyvěsit na zeď, nalepit na skříň, vedle monitoru...prostě nezaložit ji do složky v počítači.

Články weblogu na podobná témata:

 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.