Kompromis nebo konsensus?

Honza Bloudek Google+ Zpět do kategorie Rozvoj osobnosti manažéra

17.06.2013 0 komentářů

Umět se dohodnout na vhodném kompromisu, je většinou považováno za důkaz dobrých vyjednavačských schopností. Pokud se ale zamyslíme nad dlouhodobější spoluprací zúčastněných, nebývá kompromis nejvhodnějším řešením.

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

  • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
  • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
  • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
  • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
  • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
  • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

Při vytváření kompromisu bojuje každý za svůj hotový návrh a postupně z něj ubírá, až prosadí část své původní představy a část ztratí, obětuje ji pro dosažení dohody. Výsledkem bývají polovičatá řešení, někdy horší než oba původní návrhy. Účastníci odcházejí s pocitem, že ztratili část svého řešení a jejich důvěra v přínosnost takové spolupráce klesá.

Kompromis se většinou objevuje v situacích, kdy spolu obě strany bojují, každá trvá na svých pozicích a chybí mezi nimi potřebná důvěra.

Při vytváření kompromisu bojuje každý za svůj hotový návrh a postupně z něj ubírá, až prosadí část své původní představy a část ztratí, obětuje ji pro dosažení dohody. Článek weblogu TC Business School, autor Honza Bloudek na téma Kompromis nebo konsensus?

Pokud nám záleží na kvalitě výsledku a dlouhodobé spolupráci, je lepším řešením usilovat o dosažení konsensu. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že každý sice přichází se svými nápady, ale považuje je za vstupní materiál, který se při vyjednávání patrně změní.

Při vyjednávání konsensu (1) se lidé snaží tvořivým způsobem najít nové řešení, které se může, ale nemusí inspirovat původními nápady. Podmínkou je, že každý má respekt k názorům ostatních a je ochoten pustit se svých návrhů, protože věří, že společně vytvořené řešení bude lepší.

Nalezení takového řešení je pozitivním impulsem pro další spolupráci a zvyšuje vzájemnou důvěru.

Při vyjednávání konsensu se lidé snaží tvořivým způsobem najít nové řešení, které se může, ale nemusí inspirovat původními nápady. Článek weblogu TC Business School, autor Honza Bloudek na téma Kompromis nebo konsensus?

(1) O způsobech vyjednávání, kterými lze dosáhnout konsensu, se můžete dočíst více v knize Tajemství spolupráce v týmech, kterou napsal autorský tým TC Business School pro nakladatelství Management Press.

 

 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.