Kompromis nebo konsensus?
17.06.2013 0 komentářů
Umět se dohodnout na vhodném kompromisu, je většinou považováno za důkaz dobrých vyjednavačských schopností. Pokud se ale zamyslíme nad dlouhodobější spoluprací zúčastněných, nebývá kompromis nejvhodnějším řešením.
Při vytváření kompromisu bojuje každý za svůj hotový návrh a postupně z něj ubírá, až prosadí část své původní představy a část ztratí, obětuje ji pro dosažení dohody. Výsledkem bývají polovičatá řešení, někdy horší než oba původní návrhy. Účastníci odcházejí s pocitem, že ztratili část svého řešení a jejich důvěra v přínosnost takové spolupráce klesá.
Kompromis se většinou objevuje v situacích, kdy spolu obě strany bojují, každá trvá na svých pozicích a chybí mezi nimi potřebná důvěra.
Pokud nám záleží na kvalitě výsledku a dlouhodobé spolupráci, je lepším řešením usilovat o dosažení konsensu. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že každý sice přichází se svými nápady, ale považuje je za vstupní materiál, který se při vyjednávání patrně změní.
Při vyjednávání konsensu (1) se lidé snaží tvořivým způsobem najít nové řešení, které se může, ale nemusí inspirovat původními nápady. Podmínkou je, že každý má respekt k názorům ostatních a je ochoten pustit se svých návrhů, protože věří, že společně vytvořené řešení bude lepší.
Nalezení takového řešení je pozitivním impulsem pro další spolupráci a zvyšuje vzájemnou důvěru.
(1) O způsobech vyjednávání, kterými lze dosáhnout konsensu, se můžete dočíst více v knize Tajemství spolupráce v týmech, kterou napsal autorský tým TC Business School pro nakladatelství Management Press.
Proč má smysl studovat MBA?

„Studium na TC Business School mi zásadně změnilo pohled na řízení firmy a na způsob, jak dosáhnout trvalého růstu. Za zmínku stojí, že prakticky tři roky za sebou, dosahujeme navýšení výkonu firmy o 40 %.”
Lubomír Dvořák, DVOŘÁK – svahové sekačky s.r.o., Česká hlava
A co přinese MBA studium Vám?
Zajímá nás Váš názor
RSS kanál komentářů k tomuto článku