Management je jedno velké dilema

Lucka Kolomazníková Google+ Zpět do kategorie Management obecně

28.07.2011 0 komentářů

Tak toto rozhodnutí je skutečně dilema...už jste tuto větu slyšeli? Určitě ano. Autor popisuje svůj pohled na management, jako na neustálý proces práce s dilematy. Vysvětluje svoje důvody tohoto pohledu a nabízí možné způsoby, jak se s dilematy vypořádat.

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

 • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
 • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
 • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
 • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
 • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
 • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

O co vlastně jde? Dilema je: "Stav, kdy je potřeba se rozhodnout obvykle mezi dvěma vzájemně se vylučujícími možnostmi. Nutná, ale obtížná volba". V praxi to často znamená, že ať se rozhodnete tak, či onak, vždy se rozhodnete „trochu blbě" anebo „trochu dobře". A v tom je ten háček. V managementu (stejně jako často i životě) chceme dosahovat výborných, či alespoň dobrých výsledků. Nebýt na tom jen trochu dobře. Takové situace nám také navyšují už tak dost vysokou úroveň stresu.

Častá managerská dilemata zná asi každý z nás. Důvěra versus kontrola (viz. článek kolegy: o odpovědnosti), krátkodobé v. dlouhodobé cíle, odborné znalosti v. lidské předpoklady atd.

Jak se ale s nimi vypořádat?
Klasická řešení, která najdete v literatuře, říkají asi toto:

 • buď se musíte rozhodnout pro jedno, nebo druhé,
 • nebo hledejte polohu mezi těmito dvěma extrémy (čím více se však přikloníte na jednu stranu, zákonitě musíte opouštět tu druhou)

Dilema

A moje "řešení"?

 • Zaprvé asi nesmím věřit tomu, že je svět tak moc polarizovaný. Že lze hledat rovnováhu (řešení) využitím obou extrémů (možností).
 • Za druhé jasně vědět proč jsem se rozhodl, jak jsem se rozhodl.
 • A nakonec zatřetí. Důsledky své volby neustále sledovat, podrobovat kritice své i okolí a případně korigovat.

Jeden z nejhorších manažerů by totiž byl ten, který by tvrdošíjně trval na svém blbém rozhodnutí. Chcete-li to říci managerskou hantýrkou - na svém neefektivním rozhodnutí, které nevedlo alespoň k dobrým výsledkům.


Články weblogu na podobná témata:

 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.