Myšlenkové mapy jako syntetický nástroj
20.02.2012 0 komentářů
Této článek není prvním, ve kterém píšeme o myšlenkových mapách. Tentokrát se ani tak nebudeme věnovat jejich tvorbě, jako spíše možnostem použití. Je až s podivem, že tak jednoduchý nástroj používáme tak málo. Přitom ale existuje mnoho příležitostí, kdy je jeho použití mnohem vhodnější, než častěji používané word, excel a powerpoint.
Musím se přiznat, že když jsem začal před lety používat myšlenkové mapy, neuměl jsem domyslet, o jak univerzální nástroj se vlastně jedná. Poměrně nedávno mi ale navíc došlo v čem je jejich hlavní kouzlo. K tomu poznání mě dovedl často nepříjemný pocit, který jsem zažíval při snaze vyznat se v tabulkách excelu, nebo v dlouhých textech wordu (či prostě v mailech). Pak jsem na to přišel.
Nedávno jsme v MBA kurzu dostali otázku: „Jak zajistit, aby informace ve firmě nebyly fragmentované." Šel jsem se poradit s wikipedií a tam říkají, že na to pomůže defragmentace :). No v počítači asi ano, ale v hlavě? A tady jsem si uvědomil, že myšlenková mapa, kterou jsem shodou okolností měl před sebou, by mohla být jednou z pomůcek.
Ano, tabulky a texty nás zahlcují spoustou detailů. Co se ale vytrácí je „celkový obrázek" a hlavně vztahy mezi jednotlivými informacemi. Myšlenková mapa je z tohoto pohledu holistickým nástrojem. Postupuje od celku k částem, ukazuje souvislosti, podporuje představivost. To platí hlavně pokud ji nevytváříte v počítači, ale kreslíte na papír. Používáte různé barvy, ilustrační obrázky, naznačujete souvislosti...
Myšlenková mapa je určitě syntetickým nástrojem. Nenechá vás zabředávat do přílišných detailů, „nutí" vás domýšlet všechny souvislosti a aspekty. A k čemu všemu se dá použít? No zjistil jsem, že téměř ke všemu, např.:
- K zápisu ze schůzky
- K vysvětlení různých druhů problémů
- K plánování úkolů osobních i pro celý tým
- K zápisu myšlenek z brainstormingu
- K vedení projektu
- Presentaci produktů (zvláště účinné, pokud ji přímo před zákazníkem kreslíte)
- ...
Články weblogu na podobná témata:
- Analýza, syntéza a management
- Myšlenkové mapy
- Jak používat myšlenkové mapy
- Myšlenkové mapy - vyhodnocení soutěže
Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“
Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.
Zajímá nás Váš názor
RSS kanál komentářů k tomuto článku