Myšlenkové mapy jako syntetický nástroj

Michal Henych Zpět do kategorie Řízení informací

20.02.2012 0 komentářů

Této článek není prvním, ve kterém píšeme o myšlenkových mapách. Tentokrát se ani tak nebudeme věnovat jejich tvorbě, jako spíše možnostem použití. Je až s podivem, že tak jednoduchý nástroj používáme tak málo. Přitom ale existuje mnoho příležitostí, kdy je jeho použití mnohem vhodnější, než častěji používané word, excel a powerpoint.

Agilní firma - aby vás nepřekvapil žádný průšvih!

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 31. března 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

Musím se přiznat, že když jsem začal před lety používat myšlenkové mapy, neuměl jsem domyslet, o jak univerzální nástroj se vlastně jedná. Poměrně nedávno mi ale navíc došlo v čem je jejich hlavní kouzlo. K tomu poznání mě dovedl často nepříjemný pocit, který jsem zažíval při snaze vyznat se v tabulkách excelu, nebo v dlouhých textech wordu (či prostě v mailech). Pak jsem na to přišel.

Nedávno jsme v MBA kurzu dostali otázku: „Jak zajistit, aby informace ve firmě nebyly fragmentované." Šel jsem se poradit s wikipedií a tam říkají, že na to pomůže defragmentace :). No v počítači asi ano, ale v hlavě? A tady jsem si uvědomil, že myšlenková mapa, kterou jsem shodou okolností měl před sebou, by mohla být jednou z pomůcek.

Ano, tabulky a texty nás zahlcují spoustou detailů. Co se ale vytrácí je „celkový obrázek" a hlavně vztahy mezi jednotlivými informacemi. Myšlenková mapa je z tohoto pohledu holistickým nástrojem. Postupuje od celku k částem, ukazuje souvislosti, podporuje představivost. To platí hlavně pokud ji nevytváříte v počítači, ale kreslíte na papír. Používáte různé barvy, ilustrační obrázky, naznačujete souvislosti...

Myšlenková mapa
Myšlenková mapa je určitě syntetickým nástrojem. Nenechá vás zabředávat do přílišných detailů, „nutí" vás domýšlet všechny souvislosti a aspekty. A k čemu všemu se dá použít? No zjistil jsem, že téměř ke všemu, např.:

 • K zápisu ze schůzky
 • K vysvětlení různých druhů problémů
 • K plánování úkolů osobních i pro celý tým
 • K zápisu myšlenek z brainstormingu
 • K vedení projektu
 • Presentaci produktů (zvláště účinné, pokud ji přímo před zákazníkem kreslíte)
 • ...

 

Články weblogu na podobná témata:

 

 

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

 • Prozkoumáte 3 nepostradatelné oblasti managementu.
 • Ověříte si, jestli účinně vedete lidi ve firmě.
 • Zjistíte, jak kolem sebe vytvořit tým skutečných spolupracovníků.
 • Přijdete na to, jak předcházet napětí a konfliktům v týmech.
 • Pochopíte, co je skutečné učení se a proč se ho už nikdy nebude chtít vzdát.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.