Patří emoce k manažerům?

Michal Henych Zpět do kategorie Řízení lidských zdrojů

20.10.2011 0 komentářů

Patří emoce do jednání manažerů, nebo nepatří? S tímto tématem se čas od času setkávám a názory zúčastněných se často výrazně liší. Navíc jsou hodně polarizované – tedy buď ano, nebo ne. Skoro, jako by neexistovalo nic mezi. Tak se na toto téma dnes podíváme trochu podrobněji.

V poslední době jsme několikrát narazili mezi manažery na názor, že emoce do jednání manažerů nepatří. Prý to ubírá jejich profesionalitě. Je ale vůbec možné emoce z jednání „vypnout"?

Když o tématu hlouběji diskutujeme, zjišťujeme, že emocemi se asi myslí hlavně ty negativní. Nebo když to trošku přeženu, tak že lidi by se neměli hádat a řvát na sebe. Asi se dá souhlasit s tím, že pokud jsou mezi lidmi vyhrocené konflikty, tak těžko dojdete k řešení, které bude dobré. Spíš to bude nějaký (špatný) kompromis.

Jsme ale „pouze lidé". Emoce neumíme potlačit a ani by to nebylo žádoucí. Většinu sdělení totiž vnímáme přes neverbální komunikaci (cca 60%). Dalších cca 35% tvoří zvuky (např. tón hlasu) a na slova zbývá jen cca 5-7%. Bez emocí, by tedy ze sdělení moc nezbylo, vlastně jen ta slova.

Emoce

Emoce sdělení dávají teprve ten správný význam. Přidávají např. naléhavost - podle tónu poznáte, zda daná záležitost opravdu spěchá, nebo ne. Nebo motivaci, či zaujetí lidí - opět podle způsobu, sdělení poznáte, zda je práce baví nebo ne. Proto „vypínat" emoce by mírně řečeno nebylo rozumné :) .

Příště téma dotáhneme a podíváme se na to, jaké druhy emocí vlastně existují.


 

Články weblogu na podobná témata:

 

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.