Potřebujeme znát cíl?

Michal Henych Zpět do kategorie Management obecně

31.05.2011 0 komentářů

Je opravdu tak důležité si stanovovat cíle? Pojďte se podívat, jak na to nahlíží jeden z manažerů, jak se snaží tento princip aplikovat do každodenního života.

Jedna z knih, ke které se často vracím, je „7 návyků vysoce efektivních lidí". Autor Stephen Covey v ní říká: „Vždy je třeba začínat s myšlenkou na konec." Znamená to, že bychom neměli dělat nic bez toho, aniž bychom znali cíl, smysl proč to činíme.

Tato pravda je v managementu téměř otřepanou frází, jenže jak na první pohled jednoduché a jasné pravidlo skutečně používat? Přiznávám se, že i já občas vidím cíl hodně zamlženě, jen ve velmi hrubých obrysech a směr kterým se mám vydat tak pouze tuším.

Diskutoval jsem o tom s jedním majitelem firmy a on potvrzoval, že i pro něj je velkou motivací vědět, kde přesně se nachází cíl a jak vypadá. A pak popisoval jak toho dosahuje a jeho metoda mě velmi zaujala.

Jeho podnik se zabývá reklamní činností pro jiné firmy. Když vymýšlí řešení, tak si představuje firmu klienta, kam přijíždějí kamióny plné zboží, zákazníky, které obsluhuje usměvavý a spokojený personál a zboží, které zákazníkům přináší užitek. Vidí reklamu, která vhodně a nezaměnitelně firmu presentuje a odlišuje od ostatní šedé konkurence. Vidění tohoto „živého obrazu" se pak snaží při presentaci řešení vyvolat i u klienta.

Covey se snaží čtenářům také pomoci a ve své knize říká: „Představte si, jak o vás budou hovořit vaši blízcí, až už tu nebudete.". To je také dobrá pomůcka, nicméně je to cíl velmi vzdálený, cesta delší a hůře představitelná. Metoda vidění oné úspěšné firmy mého klienta mi naopak přijde velmi ilustrativní, dobře představitelná a mohla by pomoci uspět v podnikání každému z nás.

 

 

Ukázkové lekce MBA - ONLINE a ZDARMA

"Za necelý rok od zahájení studia, tedy ještě v jeho průběhu, jsem byla povýšena do pozice marketingové manažerky. Navíc bez výraznějších manažerských zkušeností..."

Helena Rösslerová, Marketingová ředitelka, Lundbeck ČR

A co přinese MBA studium Vám?

VYZKOUŠEJTE SI MINIKURZ PRO MANAŽERY

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email