Špatná kultura - Prázdná slova v managementu
31.08.2011 0 komentářů
Že je firemní kultura důležitým faktorem, ovlivňujícím výkon celé firmy, není asi pro nikoho z vás novinka. Konec konců zde na weblogu je o kultuře článků mnoho. Co ale znamená fráze „špatná kultura“? A proč by toto slovní spojení mělo být horkým kandidátem do seznamu prázdných slov v managementu?
„U nás ve firmě máme hrozně špatnou kulturu" povídá jeden nejmenovaný manažer.
„ ... ??? to jako, že spolu nechodíte do divadla?" odvětí druhý po chvilce přemýšlení.
Ano, je to trochu nadsázka, jenže pojem špatná kultura je bez detailnějšího popisu naprosto prázdný. Tedy minimálně se nedá vyřešit. Kulturu, neboli „skutečné chování lidí v organizaci", tvoří takové množství různých způsobů chování, že lze jen velmi těžko odhadovat, které je skutečně špatné. To pak vede k jednoduchému (a prázdnému) typu řešení: „musíme změnit kulturu!"
Navíc podle mě neexistuje něco, jako špatná firemní kultura. Existuje ale kultura, která pomáhá, či nepomáhá k dosažení cílů firmy. Jenže to závisí na tom, co ta firma dělá. Např. někde může být snaha o maximální individuální výkony příznakem dobré kultury (skoro všechny pojišťovny, kde mezi sebou soupeří zaměstnanci, kdo uzavře více smluv), jinde je to naopak příznakem špatné kultury (komplexní péče o vozový park zákazníka).
Spojení špatná kultura lidé používají i proto, že většinou nemají patřičnou slovní zásobu, kterou by kulturu uměli popsat. Vzpomeňte, na náš seriál o kulturách, kde jsme se vám právě jednotlivé aspekty kultur snažili přiblížit. O kultuře se totiž v organizacích moc často nemluví, takže neexistence vyjadřovacích prostředků není překvapivá.
Používání spojení špatná kultura má ale jedno pozitivum. A to, že si manažeři uvědomí, že příčina problémů jejich organizace může být v chování lidí. Ne v tom, jestli mají dobře nastavené např. systémy hodnocení a odměňování, nebo jestli mají správný informační systém...
Články weblogu na podobná témata:
Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“
Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.
Zajímá nás Váš názor
RSS kanál komentářů k tomuto článku