Sport a management

Michal Henych Zpět do kategorie Management obecně

03.08.2011 0 komentářů

Nejprve jsem myslel, že o prázdninách se budu věnovat lehčím tématům. Oba předchozí články ale možná až tak odlehčeně nevyznívají. Vznikl z nich ale zajímavý miniseriál – jak lze využít v managementu analogií z jiných oborů. Tak v tom dnes ještě jednou budu pokračovat. Co tedy management a sport?

Málokterý sport je dnes čistě individuální. A to dokonce, i když se tak na první pohled tváří (tenis, golf, ...). Jeden z největších paradoxů je pro mě pravděpodobně cyklistika. Na jednu stranu mají všechny závody individuální vítěze, na druhou stranu bez spolupráce s ostatními by tyto individuality neměli šanci.

V první půlce prázdnin jste měli možnost sledovat Tour de France - nejtěžší etapový závod na světě. Opravdu bych do těch lyžařských středisek na kole stoupat nechtěl. Zadýchávám se, i když tam jedu autem :).

Není to ale zvláštní situace? Závodníci jedou do kopce a vzorně spolupracují...a pak, těsně před horskou prémií, nebo před cílem „se splaší" a snaží se utrhnout vítězství pro sebe? Když má ale lídr defekt (spadne mu řetěz, má jinou poruchu na kole), peloton na něj počká.

Tour de France
Mimochodem principy spolupráce v pelotonu jsou velmi propracované a není jednoduché v něm jet. Když je ale zvládnete, budete určitě rychlejší, než jako osamělý jezdec. Ale s týmovou prací je to stejně těžké - resp. taky to není jednoduché. 

A co z toho lze vzít pro management? No známé a viditelné osobnosti asi jen tak z tohoto světa nezmizí. Na druhou stranu je dobré si vždy uvědomit, že sami by těch výsledků asi neměli šanci dosáhnout. A to platí i pro takové manažerské ikony dneška, jako např. Steve Jobs.


Články weblogu na podobná témata:

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.